Rozhovor s Voxelem: Lennona bych si nechal i vytetovat

Prošel několika talentovými soutěžemi, ale až jako Voxel se vyhoupl na přední místa hitparád, a to hned se svým prvním singlem V síti. Ve svém debutu si nebere servítky a je rozhodnutý v tom pokračovat. Co všechno se skrývá za alter-egem Václava Lebedy?

Voxel Voxel Zdroj: archiv interpreta

Kolik se toho změnilo, když se z Václava Lebedy stal Voxel?

Změnilo se toho dost. A podstatně. Voxel je vlastně moje alter-ego, prostřednictvím kterého si plním sny. Vnímám jinak lidi, to, co chtějí slyšet, a taky že vidí jen to, co chtějí vidět. Toho se dá využít, ale taky to může člověka dostat na kolena. Baví mě být pozorovatelem světa, který se mi otevírá.

Jak bys Voxela představil někomu, kdo o něm nikdy neslyšel?

Určitě nějak tak, aby se o něj začal zajímat, tak třeba že „viděl prsa všech hereček v celý republice“, že „ví, jak dopadne souboj Primy s Novou a kdo zbouchnul Hanychovou“, anebo že si dělá prdel z hitmakerů typu Míši Davida.

2012 5 21 01 voxel

Člověk se o tobě všude dozví, že budeš dělat mainstream s undergroundovým nadhledem, co to v praxi znamená?

Ať si každý pod tím představí, co uzná za vhodné. Z mého pohledu to je tak, že se budu snažit překvapovat buď něčím originálním, nebo nečekaným, což se obecně v popu moc neděje, tak ať se to tu trochu rozvíří. (smích)

V tuhle chvíli se řadíš do mainstreamu, je nějaký hudební styl, který bys měl chuť zkusit, zaexperimentovat si?

Jelikož jsem svého času uvažoval o konzervatoři (hra na klavír), zamiloval jsem si klasiku, nejvíce Mozarta, Rachmaninova a Beethovena, proto možná nějakou fúzi s klasiky s moderním soundem a produkcí, to by mě bavilo.

Máš za sebou první velký hit V síti, ke kterému jsi natočil klip, jaké bylo natáčení klipu? Bavil ses, nebo to byla těžká dřina?

Natáčení pro mě bylo překvapivé. První zkušenost a krok do neznáma. (smích) Ale zhostili jsme se toho s vervou, respektive s pár flaškama stařených rumů z mé sbírky, takže i když to byla docela dřina, rozhodně jsem se bavil.

Na singlu V síti jsi spolupracoval s Xindlem X a jeho partičkou. Budeš s nimi spolupracovat na celém albu?

Spolupracovat s touhle bandou rozhodně hodlám, protože Xindlův producent a kapelník Dalibor Cidlinský jr. je zároveň mým producentem a kamarádem. Děláme spolu moji debutovou desku a Daliborův bratr Honza mi zase nahrává baskytary. V tomhle složení všechno funguje, jak má.

Ve svém singlu V síti zpíváš „možná jsem v síti, ale ne chycen“, už ses někdy chytil do nějaké sítě?

No do té nejpříjemnější, do sítě hudby, která mě baví, je to výzva a šance. Jsem teď opravdu spokojený, že jsem se chytil.

Chystáš i něco čistě autorského?

Co se týče hudby, děláme ji společně s Daliborem a některé songy jsou čistě moje. S dvěma texty mi pomohl Xindl X a ostatní (většinu) dělá kamarád Pokáč. Já česky píšu akorát básničky a nechci se v nich svazovat rýmem ani určitou stavbou, jsou to ale dost velké psychárny psané často stylem proud vědomí. Teď vše funguje, jak je, a až budu spokojený se svými texty, vyzkouším je před lidmi a pak se uvidí.

Jistě už pracuješ na prvním albu, máš už představu o tom, jak by se mělo jmenovat a kdy si ho budeme moci poslechnout?

Mám pár variant názvů, ale ty zatím neprozradím. Bohužel, máme trošku zpoždění, tak pokud to nestihneme do konce května, vypadá to, že bude na podzim, ale troufám si tvrdit, že bude stát za to počkat.

 

 

Udělat další písničky, natočit album, to jsou krátkodobé cíle, představuješ si i dlouhodobé cíle? Chtěl bys zpívat až do sedmdesáti jako Karel Gott?

S tím nemůžu moc souhlasit, udělat písničky a natočit album je vcelku dlouhodobá záležitost, protože nejde jen o to natočení. Songy se musejí složit, trénovat, pokud některý nefunguje, předělává se, dále se nahrávají, mixujou, masterujou… Nechci přemýšlet moc dopředu, to člověka akorát zavazuje a nervuje, radši si dávám cíle postupně, a když jich dosáhnu, dávám si další.

Je před námi léto plné festivalů, chystáš se na nějaký? Budeš na nějakém vystupovat? Máš v úmyslu na některý z letních festivalů vyrazit taky jako divák?

Nikdy jsem na fesťáky nechodil a vždycky mě to mrzelo, tak to snad tento rok konečně napravím. Jestli budu vystupovat, ještě nevím, jsem v jedné soutěži a pokud by se podařilo uspět, bude to paráda. Jako divák chci na Open Air Festival a RfP.

2012 5 21 02 voxelProšel jsi několika talentovými soutěžemi, máš nějaké rady nebo doporučení pro ty, kteří by se chtěli přihlásit?

Hlavně ať se nepodělají z případného úspěchu. Znám dost lidí, co se dostali hodně vysoko, a ten náhlý vzestup popularity je vlastně odepsal, protože jak rychle tihle fanoušci přichází, o to rychleji pak i ztrácí zájem.

Kdybys měl možnost zpívat s kýmkoliv ze světa živých i mrtvých, kdo by to byl?

Určitě můj největší hrdina, vzor John Lennon. Miluju ho tak, že bych si jej i nechal vytetovat. (smích)

Toužil jsi už od dětství po kariéře zpěváka nebo jsi chtěl být traktoristou (nebo něčím úplně jiným)?

Bylo toho hodně, v předškolním věku jsem chtěl mít ultrazvuk a zkoumat břicha, na základce jsem měl sen být mineralog, pak že budu brutálně prachatý právník a budu mít ty nejkrásnější bitches. (smích) Bylo toho hodně, ale ten zpěv a hudba mě drží nejdéle… Zatím.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Grizzly Bear vystoupí poprvé v Praze

  Brooklynská kapela Grizzly Bear tvoří své hloubavé indie už 15 let, ale v pražském klubu Roxy se představí poprvé až letošní léto, a to už 13. srpna.

 • Litovelský otvírák 2018

  Jedním z mnoha letních festivalů u nás je i Litovelský otvírák, jehož letos již čtrnástý ročník ocení všichni milovníci hudby a piva.

 • Rock Werchter: Nejlepší festival v Evropě?

  Belgie se může pyšnit jedním z nejpropracovanějších festivalů v Evropě. Kousek od Lovaně se rozprostírá masivní pole, na kterém stojí areál festivalu. Čtyři pódia, obsáhlá směsice žánrů, interpreti světového rázu, perfektní organizace a úsměvy, kam se člověk podívá. Rock Werchter je definicí toho, že i festival takové velikosti se dá připravit téměř k dokonalosti a jeho návštěvníci měli možnost se o tom přesvědčit 5. až 8. července 2018.

 • Festival Beseda u Bigbítu zveřejňuje další program, nabídne i Slam Poetry

  Multižánrový festival Beseda u Bigbítu uzavřel mimohudební část letošního ročníku, jenž se uskuteční v Tasově u Veselí nad Moravou 3. a 4. srpna. Mezi ohlášenými jmény je například dvojnásobný mistr republiky ve Slam poetry Jiří Charvát, literáti Jiří Borkovec či Emma Kausc. Tito se představí v rámci Apollónovy návštěvy, speciální scény, kde si na své přijdou především literární fanoušci. Chybět nebude ani tradiční Soutěž písničkářů, která letos slaví kulatých deset let. Do finální podoby se dostal také hudební program letošní Besedy – dramaturgie byla rozšířena o dalších 8 jmen, mezi kterými ční například polský projekt Syny nebo Market, tuzemské zjevení domácí scény posledních měsíců.