Rozhovor s Robertem Nebřenským z Vltavy: Trpím, že nemohu mít všechny kytary na světě

Zpěvák, kytarista, básník-textař a herec Robert Nebřenský je známý především díky dnes již legendární kapele Vltava, která už má na kontě mnoho studiových nahrávek a stále aktivně koncertuje po celé České republice. Od vzniku kapely uběhlo již třicet let a k těmto jubilejním oslavám si Vltava nadělí novou desku Osamělý jezdec a knihu s texty a ilustracemi Roberta Nebřenského, který se pro musicweb.cz o novinkách rozpovídal.

Robert Nebřenský z kapely Vltava Robert Nebřenský z kapely Vltava Zdroj: Dušan Vainer/www.dusanovo.cz

Typickým znakem Vltavy je propojování žánrů. Vnímáte, že z některých stylů nyní čerpáte více než v minulosti? Čím to je?

Každý z nás je ovlivněn vším, co kdy v životě slyšel, a stále čerpáme ponejvíce z toho, co máme rádi, co dokážeme zahrát, a je nám u toho dobře.

Roberte, jaká je pro Vás ideální chvíle, nálada a místo pro psaní vašich textů? Jak vlastně vznikají texty Vltavy?

Ideální chvíle je inspirovaná chvíle a nejideálnější je být na ni v tu chvíli připraven. K tomu může dojít kdykoli a kdekoli. Vypadá to, jako by hlava byla schopna přijímat signály odněkud shůry. Zpravidla je to nějaká štěpná informace, kterou je pak třeba dotáhnout do konce - dotvořit a domyslet, ale zkazit ji přitom co nejméně svým lidským zásahem.

Po relativně dlouhé době jste se opět s kapelou Vltava rozhodli navrátit na hudební scénu. Jak s odstupem času hodnotíte váš comeback?

Jako výborný a spásný nápad, který mi znovu obohatil život.

Nyní se obraťme k chystané desce Osamělý jezdec. Už máte jasno, co bude nová deska obsahovat?

Ano, bude obsahovat samé smutné a k zešílení krásné písně o konci světa, lidské samotě mezi hvězdami, a také snění o lásce, což už je na deskách Vltavy samozřejmé.

A jak vlastně skladby vznikaly?

První čtyři skladby vznikly izolovaně, jako nějaký zkušební předvoj - jako průzkumná jednotka. Po zařazení do repertoáru, a poté, když publikum reagovalo příznivě, přivolaly tyto písně další posily. Všechny další přišly na svět na počátku letošního roku a jedna nebo dvě jsou ještě na cestě.

Můžete také prozradit, jestli na nové desce budou hostovat nějací další hudebníci?

S hosty počítáme, ale ještě přesně nevím, o jaké nástroje půjde. Nápadů je mnoho, ale při natáčení jde také o peníze a každý host něco stojí. Uvidím, co si budeme moci dovolit.

 

 

Přemýšlíte, že se znovu na nové desce vrátíte ke konceptu kapely s dechovou sekcí?

Například dechová sekce by minimálně ve dvou písničkách mohla být vysoce funkční. Na naši desku právě teď sháníme peníze na portálu hithit.com. Projekt se jmenuje Vltava - Prasátko má hlad... a tam je možné vznik naší desky podpořit, a tak se přímo podílet na jejím vzniku.

Plánujete vydat také knihu s texty Vltavy a Vašimi autorskými ilustracemi. Jak tento nápad vznikl a na co se fanoušci mohou těšit?

Jedná se o vyslyšení žádostí příznivců naší kapely, kteří jsou více zaměřeni na texty a na poezii. Třicetileté výročí je navíc dalším ospravedlňujícím momentem takového absurdního jednání.

Co právě čtete za knihu?

Pár měsíců zpět a ani nyní nemám kapacitu číst - myslím pořád na ty naše kapelové věci, na vše co je spojené s výročím, na hithit.com... Je skvělé, že projekt se začíná hýbat a díky našim skvělým fanouškům - kteří chtějí být přitom - na desku a knihu nejspíš opravdu vybereme.

Vltava je příkladem, že české texty jsou neodmyslitelnou součástí Vaší tvorby. Existují ovšem názory, že české texty se tolik nehodí k rockové hudbě jako angličtina. Co si o tomhle přístupu myslíte vy?

Angličtina je na zpívání asi příjemnější, já jsem ale tvůrce český a tímto jazykem vládnu také na jeho hlubinné, duši zasahující úrovni. Pouze v češtině mohu sobě a několika dalším lidem působit takovou rozkoš. Anglické texty českých autorů jsou pravděpodobně odsouzené k placaté bezvýznamnosti.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Vaše poslední deska se jmenuje Komedianti se vracejí domů. Cítíte se Vy osobně spíše komediantem hudebním nebo hereckým?

Jako herec jsem profesionál, jako hudebník umělec. Jedno pomáhá druhému, a když se mi někdy zdá, že stojím pevně, tak je to proto, že používám dvě hole.

Ve skladbě Prodává se kytara se zbavujete hudebního nástroje. V reálu střídáte kytary nebo máte konkrétní oblíbenou?

Zmíněná písnička vyjadřovala moje pocity, když jsem chtěl před lety s hudbou skončit. Jinak jsem kytarami fascinován a je to poměrně vážná nemoc. Trpím, že nemohu mít všechny kytary na světě, které se mi líbí.

Máte nějaký hudební vzor, se kterým byste se chtěl setkat osobně nebo na pódiu?

Hudebníků, které obdivuji, je příliš mnoho, ale asi nejvíce bych chtěl zblízka zažít belgického kytaristu Django Reinhardta.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Árstídir jsou na desce Nivalis v té nejlepší formě

  Islandská kapela Árstídir již prošla řadou změn, co se počtu členů kapely týče. Nyní v triu vydává nové album nazvané Nivalis, které obsahuje 13 autorských skladeb převážně v angličtině, ale i na rodnou islandštinu, na kterou jsme u této kapely zvyklí, také dojde. Pokračují ve stejném stylu i nyní?

 • Rozhovor s Bad Karma Boy: V Česku chybí celoplošné alternativní rádio

  Produkují hity, ale přesto jsou součástí alternativní scény. Slovenská skupina Bad Karma Boy se od popu s psychedelickou atmosférou posunula blíže k elektronice a své aktuální album Překrásný nový svět představí již tuto sobotu na pražském Metronome festivalu. Na otázky Musicwebu odpovídal frontman kapely Juraj Marikovič.

 • Foto: Bounty Rock Cafe Open Air, Olomouc, 16. 6. 2018

  To byl pořádný rockový festival v kotli olomoucké korunní pevnůstky! Zahájení patřilo olomoucké skupině Skramasax  a pak následovala dánská rocková smršť Blindstone. Metalisty, a nejen je, potěšila nejvýraznější skupina současnosti Dymytry, předvádějící nejen hudební, ale i propracovanou pódiovou a ohňovou show. Excelentní zpěvák skupiny Rainbow (nejen) Doogie White nám svým živelným projevem připomenul jejich hity. Po skupině Supergroup přišla největší hvězda večera - The Magic of Santana. Originální Santanovi zpěváci Alex Ligertwood a Tony Lindsay se špičkovým devítičlenným bandem předvedli úžasnou a strhující show. Trochu v jejich stínu ukončil festival blues-rockový kytarový virtuos Ryan McGarvey. Vynikající a určitě rád zajdu na jeho samostatný koncert. Půlnoc odbila a festival uprostřed města Olomouce musel nekompromisně skončit. Tak za rok zase! Koukněte na fotoreport:

   

 • Foto: Jethro Tull, Státní zámek Sychrov, 16. 6. 2018

  Zámeckou zahradou na Sychrově se v sobotu večer vznášely čarovné tóny Andersonovy flétny. Vystoupila zde totiž v rámci oslav 50 let od svého vzniku legendární britská folkrocková skupina Jethro Tull. Zámek Sychrov spolu se zapadajícím sluncem vytvořil pro tento koncert ideální kulisu.

Rozhovory z rubriky