VIDEO: Narozeninový dvojkoncert kapely Arakain v Kolíně

Už tři a půl dekády se Arakain dokáže držet na špičce popularity mezi tuzemskými metalovými kapelami. Daří se mu to proto, že nežije v minulosti a snaží se držet krok s dobou. V rámci oslav svého výročí si ale malé ohlédnutí do pravěku dovolil. A byl z toho báječný zážitek.

Arakain při koncertu 17. 3. 2014 Arakain při koncertu 17. 3. 2014 Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

První večer, kde kapela představila řádku svých písní v akustickém kabátku, byl pro fanoušky pochopitelně méně atraktivní. Ne, že by se jednalo o vyložený propadák, sál byl slušně zaplněný, ale tahle parta je zkrátka zvyklá na trochu větší publikum. Je to škoda i z toho důvodu, že příprava tohoto programu musela dát mnohem více práce. Na atmosféře večera se to nicméně nijak negativně neodrazilo.

Nejdříve se představila pražská kapela Anacreon. Předvedla energický melodický metalový set ze stylového hájemství posledních desek Nightwish, zahraný s patřičnou suverenitou. Speciální bodíky navíc získává i díky zpěvačce Veronice Zelníčkové, a to nejen díky skvělému pěveckému výkonu. Publikum tahle kombinace každopádně vyhovuje a Anacreon jsou na odchodu provázeni aplausem. Zpěvačka se posléze ještě na pódium vrátí, jako host na dvě písně Arakainu.

Jak bude znít akustický Arakain za doprovodu smyčcového tria, se dalo předvídat z klipu k písni Nenávidím. Osobně jsem byl ale spíše zvědavý, co tahle transformace udělá s pro mě nezapomenutelnými klasikami z Brichtovského období. A musím říct, že vynaložené úsilí se rozhodně zúročilo. Písně znějí svěže a neotřele, aniž by ztratily cokoliv, ze svého původního kouzla. Některé si o podobný kabátek přímo říkaly, ale dočkal jsem se i několika překvapení. Rád jsem po dlouhé době zase slyšel Slečnu Závist. Jediná píseň, která mi v setu chyběla jsou Blázni víry z podceňovaného alba S.O.S.

 

 

Následujícího večera už se elektrikou nešetřilo a na pódiu se před hlavním aktem vystřídaly hned dvě seskupení. První vystoupili nymburští Roxor, jež na poslední chvíli nahradili původně ohlášené Fata Morgana. Jedná se o místní, takže o patřičnou podporu z publika neměli nouzi. Roxor se nesnaží objevit Ameriku, sázejí na přímočarost a upřímnost, stylově pevně zakořeněnou v osmdesátých letech, ale zahranou tak, aby nezněla archaicky.

Kryptor je legenda českého thrashe, která svými písněmi plnými brutálního násilí a sexu vládla místní scéně ve stejné době, kdy se rodil fenomén Arakainu, tedy hlavně počátkem devadesátých let. Slušný úspěch zaznamenala i v zahraničí, ale potom se na mnoho let odmlčela. Nyní se ale tahle osvědčená značka vrátila na pódia a připojila se k oslavám svých souputníků - jež ovšem z thrashového rybníku již uplavali. Každopádně, produkce Kryptoru není mým šálkem kávy a jejich set, jistě plný klasických fláků, jsem si užít při vší snaze nedokázal.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

A nakonec se dočkali i všichni ti, kteří se těšili až se strojem času přenesou zpátky do dob, kdy Arakain vydával svůj debut. Program vystoupení se totiž skládal pouze z písní z období vydání prvních dvou alb. Je jasné, že zaněla spousta skladeb, které z repertoáru zmizely už před mnoha lety. A i když znějí v porovnání se současnou tvorbou hodně odlišně (a přiznávám, některé i hodně zastarale), na kouzlu rozhodně neztratily.

Setlist:
Acoustic: Farao, Špatný dny, Karavana slibů, Prázdnej kout, Marylin, Nikdy se nevzdávej, Forrest Gump, Chtěl bych ti říct, Paganini, Ztráty a nálezy, Půl století, Černý koně (Veronika Zelníčková), Nenávidím (Veronika Zelníčková), Strom života, Ďábelská hra, Zapomeň, Princess, Strážnej anděl, Slečna závist, Apage Satanas
 
Thrash: Thrash the thrash, Strážci času, Ne! (Jdi a zabíjej), Šeherezád, Ku-klux-klan, Gilotina, Teror, Kamennej anděl, Orion, Amadeus, Šakal, Schizofrenie, 311. peruť, Pán bouře, Antikrist, Proč, Gladiátor

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Wolfarian na desce Beyond the Ninth Wave skáčou od stylu ke stylu. Výsledek je kupodivu pospolitý

  Brněnská folkmetalová skupina Wolfarian se na svém druhém albu Beyond the Ninth Wave nebojí střídání žánrů. Jednou posluchačům nabídnou vskutku hutnou metalovou skákačku, podruhé přijdou s melodickou, keltskou baladou. Do toho ocitují slavnou skladbu. A i když deska může na první poslech působit středověkým dojmem, v textech je až nepříjemně aktuální.

 • Ozzy se ještě jednou vrátí do Prahy. Přiveze Judas Priest

  Ozzy Osbourne se sice potýká s kupou zdravotních potíží, kvůli kterým musí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné, ale to mu nebrání přidávat další. V rámci jedné z nich se vrátí také do pražské O2 areny. A přiveze s sebou další veterány - Judas Priest.

 • VIDEO: Rozhovor s Traktor - Teprve začínáme

  Rok 2019 ještě není v polovině a pro kapelu Traktor je už teď jasné, že bude nejúspěšnějším v její historii. Album Šachoffnice se prodává lépe než jeho předchůdci a turné na jeho podporu dokázalo zaplnit velké haly po celé zemi, včetně pražského Fóra Karlín.

 • Masters of Rock uzavírá seznam vystupujících

  Sedmnáctý ročník jedné z nejprestižnějších přehlídek metalových kapel z celého světa v Česku se nezadržitelně blíží. Je tedy načase si zkompletovat seznam vystupujících. Jak je již tradicí, najdeme tu spoustu známých jmen, ale i několik premiér.

Další podobné články