Avatar odehráli v Lucerně svoji freakshow Doporučený

Švédská kapela Avatar se na Velikonoční pondělí po necelém roce vrátila do Čech předvést svojí kabaretní podívanou. Zazněly klasické hity, ale i skladby z nové desky Avatar Country. Koncert doprovázela atmosféra, kterou již připravili šílenci z freakshow cirkusu Hellzapoppin.

Avatar v Praze předvedli svou freakshow. Avatar v Praze předvedli svou freakshow. Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Pokud bychom hledali kapelu, která si v metalovém světě během několika posledních let získala silnou fanouškovskou základnu, byli by to jistě Avatar, kteří svůj šílený kabaret předvádí od roku 2001. Mají za sebou turné s Helloween, In Flames nebo Avenged Sevenfold. Velkým posunem vpřed bylo jistě i vystoupení na Knotfestu, kde se Avatar dočkali velmi pozitivních ohlasů.

Vystoupení Avatar na Velikonoční pondělí v pražském Lucerna Music Baru bylo chvíli po zveřejnění lístků vyprodané. Někteří fanoušci čekali frontu již od poledne, aby viděli své oblíbence zblízka. Když se otevřely dveře sálu, byl k dispozici nejen merch vystupujících interpretů, ale i soutěž o něj. Hrálo se o trička, vlajky, podepsané plakáty a podobné předměty spojené s Avatar. A to buď na kole štěstí anebo házením trsátka do velké hlavy zpěváka kapely Johannese Eckerströma.

Unikátní předkapely

Jako první zahrál své melodické skladby zpěvák, kytarista a bubeník v jedné osobě Old Kerry Mckee. Na začátku jeho vystoupení se objevily technické potíže s kytarou, která se rozbila. Netrvalo však dlouho a Lucernou se nesly bluesové akordy, které doprovázel hlas tohoto velmi talentovaného virtuóza. Velmi zajímavou skladbou byla například Death, Oh Death nebo píseň These Old Shoes, kterou Mckee hrál i na foukací harmoniku.

 

 

Po krátké pauze na pódium doslova vlítnul The Govna Bryce Graves s vysokým principálským cylindrem. Tím odstartoval představení pojízdného freakshow cirkusu kapely Hellzapoppin. Graves mistrně předvedl mimo jiné polykání ohně nebo bodání šroubováku obaleného kondomem do nosu. „Používejte kondomy, děti," komentoval incident Graves, načež po vytáhnutí šroubováku mu kondom visel jak z nosu, tak z úst.

Na pódiu ho střídal Ryan Stock, držitel několika světových rekordů mimo jiné za nejtěžší vůz tažený za ústa a nos, který předváděl klasickou hru s nožem nazvanou „knife roulette". Na tom by nic speciálního nebylo, ale na pódium přišel oblečený jako kuře a nožem pohyboval do rytmu stále se zrychlující skladby The Bird Dance.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Pokračoval zavěšováním kravských zvonů za nos, oči či ústa, polykáním mečů a zapnuté vrtačky a nakonec předvedl i mistrný kousek se zapnutou motorovou pilou, kterou držel ve svých ústech. Když se předvedl trpaslík Nik Sin, který se dostal ze svěrací kazajky, zatímco byl zavěšen za nohy od stropu a naprosto neuvěřitelný Short E. Dangerously, který chodil po zapálených střepech ze zářivky pouze svýma rukama, protože nohy jsou na rozdíl od kuráže věc, která mu chybí.

 

 

Po této děsivé a neuvěřitelné podívané konečně nadešel čas na vystoupení skupiny Avatar, před kterým o přestávce hrály z reproduktorů vtipné nahrávky z pomyslného rádia z království, které je hlavním tématem posledního alba kapely Avatar Country. Publikum si krátilo čas voláním hlášky „Je čerstvá! Není čerstvá!" z filmu Asterix a Obelix.

Když kabaretní zřízenci přinesli trůn pro krále, nastoupil kytarista Jonas Jarlsby na intro Glory to Our King a začal hrát úvodní riff k novince Legend of the King. Hned v jeho těsném závěsu i zbytek kapely v typických kostýmech cirkusáků. Při nástupu zpěváka Johannese Eckerströma se celý sál rozkřičel. I přes to, že koncert teprve začal, Avatar fanoušky rozhodně nešetřili a hráli hit za hitem. Let It Burn, Bloody Angel, další novinku The King Wants You nebo velmi oblíbenou The Puppet Show. Velmi zajímavou koncertní skladbou byla Tower, která začala vokálním sólem lídra kapely. Brilantně umístěná pomalá píseň byla oním tichem před bouří, protože hned po Tower Avatar zahráli asi nejznámější kousek The Eagle Has Landed.

Fotogalerii z koncertu najdete zde

Po dobu celého koncertu bavil fanoušky zpěvák Eckerström opravdu brilantně: nejen vyzýváním davu k hlasitosti, nasazením indiánské náčelnické masky ke skladbě Raven Wine, ale i čicháním si k sobě při uvedení písně Smells Like the Freakshow. Komunikace byla stěžejním kamenem celého vystoupení. Publikum, sic v menších kruzích, pogovalo, jak jen to šlo do rytmu melodického death metalu.

 

 

Eckerström zazpíval celý koncert bez jediného falešného tónu. Brutální polohy písní zněly možná ještě lépe než na nahrávce. Vystoupení se obešlo bez čekání a technických problémů a ozvučení bylo kvalitní. Publikum komunikovalo s kapelou nazpátek a atmosféra byla zkrátka nádherná. Zpěvák fanouškům poděkoval a prohlásil: „Tuhle noc se z nás stala rodina."

Kapela se s Prahou rozloučila písní Hail to Apocakypse. Publikum odcházelo z Lucerny naprosto okouzleno podívanou celého večera. Předkapely se velmi hodily k repertoáru Avatar, kteří u nás znovu vystoupí letos v červenci na festivalu Masters of Rock.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Wolfarian na desce Beyond the Ninth Wave skáčou od stylu ke stylu. Výsledek je kupodivu pospolitý

  Brněnská folkmetalová skupina Wolfarian se na svém druhém albu Beyond the Ninth Wave nebojí střídání žánrů. Jednou posluchačům nabídnou vskutku hutnou metalovou skákačku, podruhé přijdou s melodickou, keltskou baladou. Do toho ocitují slavnou skladbu. A i když deska může na první poslech působit středověkým dojmem, v textech je až nepříjemně aktuální.

 • Ozzy se ještě jednou vrátí do Prahy. Přiveze Judas Priest

  Ozzy Osbourne se sice potýká s kupou zdravotních potíží, kvůli kterým musí měnit plán zastávek probíhajícího rozlučkového turné, ale to mu nebrání přidávat další. V rámci jedné z nich se vrátí také do pražské O2 areny. A přiveze s sebou další veterány - Judas Priest.

 • VIDEO: Rozhovor s Traktor - Teprve začínáme

  Rok 2019 ještě není v polovině a pro kapelu Traktor je už teď jasné, že bude nejúspěšnějším v její historii. Album Šachoffnice se prodává lépe než jeho předchůdci a turné na jeho podporu dokázalo zaplnit velké haly po celé zemi, včetně pražského Fóra Karlín.

 • Masters of Rock uzavírá seznam vystupujících

  Sedmnáctý ročník jedné z nejprestižnějších přehlídek metalových kapel z celého světa v Česku se nezadržitelně blíží. Je tedy načase si zkompletovat seznam vystupujících. Jak je již tradicí, najdeme tu spoustu známých jmen, ale i několik premiér.

Další podobné články