CD: Nové album Republic of Two „Silent disco" nabízí alternativní zážitek na světové úrovni

Soundtrack k rozjímání... tak by se dal popsat nový počin české alternativní kapely Republic of Two. Je to jako když se ocitnete sami v pokoji po sledu úchvatných zážitků a nevíte co dál se životem. Je to trocha snění v momentech, kdy vás dožene tvrdá realita života. Je to hluboké, syrové, ale zároveň jemné a nevtíravé. Minimalistické pojetí hudby - jen akustické kytary, basa, cello a zpěv.

Nové album Silent Disco Nové album Silent Disco Zdroj: google.com

Kapela sama svou hudbu popisuje jako indie žánr inspirovaný skandinávskou lehkostí a britskou melodičností. A opravdu, severská melancholie jako by se mísila s něčím velmi britským. Některé písně zvukově připomínají Placebo v akustické verzi.
První půlka desky se zdá spíše zaměřená na instrumentální stránku, v druhé části jako by album nabíralo na melodičnosti, zde se dočkáme velmi zajímavých hlasových výkonů. Celek ale působí velmi zaobleným dojmem, pro někoho možná i mírně monotónním.

První skladba Let's escape from who we are má velmi zajímavý koncept. Z nepříliš melodického a strohého začátku se po půlce vyvine líbivá podtrhující harmonie a skladba tak postupně nabývá na intenzitě. Na konci si ještě užijeme dozvuk oné harmonie. Jako začátek desky opravdu povedené a nadčasové.
Čtvrtá píseň Cold hands, warm heart je nepochybně jedna z nejlepších na desce. Kapele se podařilo napodobit tlukot srdce, který můžeme slyšet po celou dobu skladby, a který perfektně dotváří atmosféru. Refrén je pak tvořen jen jakýmsi pobrukováním, ovšem jeho melodie je přímo úchvatná. Znít vám v hlavě bude nejspíš ještě dobrých pár hodin.
V druhé části desky jsou nejzajímavějšími kousky písně What if a Needle in the hay. Obě připomínají akustické rockové balady a vyznačují se výraznou melodičností.
Celkově se jedná o povedené album, ovšem samozřejmě nadchne hlavně příznivce indie a alternativní scény.

Republic of Two jsou kapela vskutku originální. Vystoupení Jiřího Buriana a Mikoláše Růžičky totiž doprování ještě výtvarník Aleš Růžička, který na plátno transformuje hudební frekvence do podoby obrazů. Hudební zážitek je tak obohacen o novou dimenzi, různé formy umění se zde prolínají. Album Silent Disco, jež vyšlo 11. dubna, je pro kapelu v pořadí třetí dílo. V pražském divadle Archa proběhl 25. dubna jeho křest. Ke skladbě Cold Hands, warm Heart navíc vznikl i zbrusu nový videoklip. Na tom kapela spolupracovala s partou nadšenců v Kamerunu, kde se snažili o záchranu pralesa a dokonce dokázali i postavit školu pro místní děti.

Vznik videoklipu komentuje Jiří Burian těmito slovy:
„Mám velkou radost ze spolupráce s lidmi z nadace Kedjom-Keku, z toho jak klip dopadl i z celého konceptu série videoklipů z různých zemí světa. Je zajímavé, že zatím co my tady řešíme banální problémy a žijeme si v přepychu, v Kamerunu jsou lidé, kteří mají daleko důležitější a významnější věci na práci, ať už je to je stavba školek ,výuka dětí nebo sázení stromů v pralesech, které pomalu mizí. Jsme velice rádi, že jsme mohli s naší hudbou být součástí něčeho tak významného".

Kapela je od konce dubna do začátku června na turné a do Prahy zavítá dokonce třikrát.

 

Seznam skladeb:

1. Let's escape from who we are

2. Promise

3. Fire in me

4. Cold hands, warm heart

5. The glass is broken

6. Silent disco

7. Journey

8. What if

9. Me and my regret

10. Needle in the hay

11. Trust

12. Sleepers

 

 

 

Přehled

 • Interpret: Republic of Two
 • Název: Silent Disco
 • Formát: CD
 • Skladby: Let's escape from who we are, Promise, Fire in me, Cold hands warm heart, The glass is broken, Silent Disco, Journey, What if, Me and my regret, Needle in the hay, Trust, Sleepers
 • Datum vydání: 11.04.2014
 • Vydavatel: Massimo records
 • Hodnocení: 75%
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Walking Papers, Café V lese, Praha, 2. 10. 2018

  Přinášíme Vám fotoreportáž z pražského koncertu americké skupiny Walking Papers. Skupinu založil v roce 2012 v Seattlu zpěvák a kytarista Jeff Angell. Kapela vydala dvě alba. V první sestavě hrál na basu Duff McKagan z Guns N' Roses. Ten se nyní věnuje povinnostem v druhé zmíněné kapele, a tak ho na jeho postu vystřídal Dan Spalding. Walking Papers se představili v Praze již podruhé. Poprvé zde hráli před 4 roky. Pro svou druhou návštěvu zvolili klub Café V lese, ve kterém předvedli nadšenému publiku energickou show. Hranice mezi pódiem a diváky nebyla téměř žádná a zpěvák často chodil během písní přímo mezi fanoušky. Ti se kapele odvděčili bouřlivou atmosférou. Během dvou hodin přehráli zásadní písně jak z nového alba, tak ze svého debutu. Prohlédněte si pár fotografií z tohoto koncertu.

 • Foto: Editors, MeetFactory, Praha, 6.4.2018

  Britská indie kapela Editors představila v Meet Factory průřez své dosavadní tvorby i několik songů z nově chystaného alba. Jiný, lehce monotonní směr fanoušky lehce znejistil, uspokojení přišlo se starými věcmi, které stále skvěle šlapou.

 • CocoRosie v Praze s albem Heartache City

  Americké sesterské duo vystoupí opět v Praze, a to 16. května v Divadle Archa. Sestry vystupují v rámci svého turné Heartache City, které je pojmenováno podle stejnojmeného alba vydaného loni v sprnu.

 • Zpátky do minulosti s Kings of Convenience

  Všechno skandinávské táhne. Ale Seveřané také jdou s dobou. Což tak úplně neplatí pro norské duo Kings of Convenience a následně i pro jejich fanoušky, protože během prosincového koncertu v pražské Meetfactory jsou v plánu pouze písně z jejich debutového 14 let starého alba, ale i tak byly vstupenky vyprodány během pár minut.