Zemřel Ed King, bývalý člen Lynyrd Skynyrd

Ve středu 22. srpna zemřel ve věku 68 let bývalý kytarista jižanské rockové kapely Lynyrd Skynyrd Edward Calhoun, známý jako Ed King. S odkazem na jeho rodinného přítele to uvedla agentura AP. King zesnul doma v Nashvillu ve státě Tennessee. King s kapelou spolupracoval na tvorbě některých jejích hitů včetně písně Sweet Home Alabama.

Ed King Ed King www.people.com

Ed King se členem kapely stal v roce 1972 a hrál v ní na kytaru tři roky. Je spoluautorem zásadních desek Pronounced Leh-nerd Skin-nerd (1973), Second Helping (1974) a Nuthin Fancy (1975). Album Second Helping bylo vynikající. Vyšla na něm mimo jiné i slavná jižanská hymna Sweet Home Alabama, kterou hrají rádia a televize dodnes. Po třetí desce King odešel s vysvětlením, že už je z kapely a turné vyčerpaný a to mu zřejmě v té době zachránilo život. V roce 1977 při letecké havárii zemřeli dva členové kapely Lynyrd Skynyrd - zpěvák Ronnie Van Zant a kytarista Steve Gaines. Kytarové sólo z Free Bird je podle časopisu Guitar World třetím nejlepším sólem historie. Do rock 'n' rollové síně slávy byli uvedeni v roce 2006.

V květnu 2015 přijeli v klasické sestavě: zpěvák Johnny Van Zant, kytaristé Rickey Medlocke, Gary Rossington a Mark Matejka, baskytarista Johnny Colt, bubeník Michael Cartellone a klávesista Peter Keys. Tato parta nahrála i album Last of a Dyin' Breed. Plzeňský koncert byl součástí evropského turné zahájeného v Glasgow a ukončeného v Helsinkách. Poté se přesunuli do illinoiského Chillicothe. O koncertu v České republice, který se ale konal bez Eda Kinga, si můžete přečíst zde

 K obnoveným Lynyrd Skynyrd se zase vrátil v roce 1987 a hrál až do roku 1996, kdy ho začalo trápit srdce a nemohl už s kapelou jezdit na turné. Později podstoupil transplantaci srdce. V posledních letech života bojoval s rakovinou plic, se kterou svůj boj prohrál. 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Lynyrd Skynyrd vydali živé album

  Rocková kapela Lynyrd Skynyrd vydala záznam koncertu, který se odehrál v americkém městě Atlantic City. Vystoupení proběhlo už před dvanácti lety.

 • Foto: Hogjaw, Vagon Praha, 15.10.2017

  Nedělní večer patřil v pražském klubu Vagón americkým Hogjaw, kteří k nám přijeli se svou dávkou poctivého jižanského rocku, o rozehřátí podia pro ně se před početným publikem postaral Dan Horyna se svou kapelou Merlin.

  Z koncertu pro vás máme fotoreport.

   

   

 • Hogjaw přivezou do Prahy jižanský rock světových parametrů

  Po dlouhých pěti letech se již potřetí objeví v České republice americká skupina Hogjaw, aby zde předvedla svou neopakovatelnou show plnou poctivého muzikantství a chytlavých rockových melodií. Tvrdé kytarové riffy a silné melodie jsou totiž, spolu s naléhavě znějícím zpěvem, hlavními devízami těchto nastupujících králů stylu všeobecně označovaného jako jižanský rock.

 • Foto: Colours of Ostrava, 19. 7. 2017

  První den festivalu Colours of Ostrava přinesl vystoupení očekávaných headlinerů. Vyprodanému areálu zahráli Alt-J, čeští Tata Bojs nebo oblíbení Imagine Dragons.